Newsroom
07 maj 2024
Hadley Dean o ESG, magazynach i planach MDC2 na ten rok
W tym roku jednym z głównych kierunków na rynku magazynowym będą inwestycje typu built-to-suit, a Polska zyskuje tu położeniem geograficznym oraz kompetencjami ludzi.
– Polska jest w gronie państw atrakcyjnych dla inwestorów zagranicznych, to oczywiste – podkreśla Hadley Dean. Dlatego, jego zdaniem, to właśnie tu będą powstawać i rozwijać się projekty near- czy friendshoringowe.
Wyjaśnił, że nie chodzi wyłącznie o to, czy w Polsce będą pojawiać się od razu ogromne fabryki. Ważne dla rynku jest to, że to tu pojawiać się będzie coraz więcej linii montażowych różnych wielkości.
Nasz rozmówca zaznaczył także, że sam rynek logistyczny czeka spore wyzwanie w postaci zmiany formatu magazynów. Większość została zbudowana na wysokość 10 metrów, tymczasem rynek coraz częściej oczekuje obiektów 12-metrowych, dzięki czemu można zwiększyć dochody roczne najemcy nawet o ok. 2,2 mln euro.
Nowe budynki w Polsce mają szansę na powodzenie dzięki nowemu sposobowi projektowania, natomiast starsze będą musiały podjąć walkę o najemców, co będzie niełatwe.
O jakości właśnie Hadley Dean wspomniał także jako istotnym elemencie tworzenia nowych obiektów, które powinny spełniać nie tylko nowe aktualne normy ESG, ale także być dobrze zaprojektowanym i wygodnym miejscem pracy.
Rozmawiając na temat ESG szef MDC2 podkreślał wagę tego elementu w renowacji i budowaniu nowych obiektów. Jak podkreślił, dla obecnej od trzech lat na rynku firmy, ESG jest wpisane w DNA, jest czymś naturalnym i w oczywisty sposób korespondującym z oczekiwaniami najemców i inwestorów.
– W jednym z naszych projektów (MDC2 Park Łódź South) zmniejszyliśmy zawartość wbudowanego węgla w cyklu życia budynku z 319 kg na metr kwadratowy do 163 kg na metr kwadratowy. W ten sposób zmniejszyliśmy to obciążenie węglowe o połowę – i tego oczekują klienci i lokalne społeczności.